Posted inPorady

Jak wymierzyć okno do montażu rolet?

admin/Posted on /Comments Off
Plisy Poznań

Jak wymierzyć okno do montażu rolet wewnętrznych?

Przyszedł czas zakupu rolet do twojego mieszkania. Zapoznałeś się właśnie z typami rolet występującymi na rynku, sposobem ich montażu – pora złożyć zamówienie. Stop! Nim zakupisz roletę, czy to wewnętrzną, czy to zewnętrzną musisz okno dokładnie zwymiarować. Rolety okienne produkowane są w różnych standardach szerokości. Różnice potrafią być zaskakująco małe sięgające nawet 1 cm, dlatego dopasowanie rolety do wielkości okna ma kolosalne znaczenie zarówno pod względem użyteczności rolety, jak i poczucia estetyki.

Wymiary okna zdejmujemy w zależności od rodzaju rolet, z jakimi będziemy mieli do czynienia. Na rynku mamy dostępne nie tylko rolety zewnętrzne i wewnętrzne, ale również szereg podtypów, każdy charakteryzujący się innym zastosowanym rozwiązaniem technologicznym i przeznaczeniem. Dziś zajmiemy się pomiarami pod rolety wewnętrzne.

Wymiarowanie rolety wolnowiszącej mini (bez kasety)

 1. montaż inwazyjny na ramie okna:
 • podajemy szerokość wraz z listwami przyszybowymi (mierzymy okno od / do ich zewnętrznych krawędzi)
 • z długością podobnie – mierzymy długość okna wraz z listwami przyszybowymi.
 1. montaż bezinwazyjny:
 • podajemy szerokość wraz z listwami przyszybowymi (mierzymy okno od / do ich zewnętrznych krawędzi)
 • długość podajemy od wewnętrznej krawędzi górnej listwy przyszybowej do wewnętrznej krawędzi dolnej listwy a od otrzymanego wyniku odejmujemy 3 cm.

Wymiarowanie rolety wolnowiszącej z kasetą

 1. montaż we wnęce okiennej
 • podajemy szerokość otworu okiennego wraz z listwami przyszybowymi i ramą okna – (mierzona na zewnątrz okna)
 • długość podajemy od górnej krawędzi otworu okiennego do wewnętrznej krawędzi dolnej listwy przyszybowej.
 1. montaż poza wnęką okienną
 • podajemy szerokość otworu okiennego wraz z listwami przyszybowymi i ramą okna – (mierzona na zewnątrz okna) a do otrzymanego wyniku dodajemy 10 cm.
 • wewnętrznej krawędzi górnej listwy przyszybowej do wewnętrznej krawędzi dolnej listwy a od otrzymanego wyniku odejmujemy 3 cm

Wymiarowanie klasycznej rolety przyszybowej dzień/ noc – montaż na ramie okna

 • podajemy szerokość od wewnętrznej do wewnętrznej krawędzi listwy przyszybowej (wraz z gumą uszczelniającą szybę)
 • długość zaczynamy mierzyć „od szyby”, czyli od wewnętrznej krawędzi listwy wraz z uszczelką „do szyby” u dołu, czyli do wewnętrznej krawędzi gumy przy listwie przyszybowej.
 • dodatkowo mierzymy długość od zewnętrznej krawędzi górnej listwy przyszybowej do jej dolnej krawędzi zewnętrznej.

Wymiarowanie pionowej rolety wewnętrznej tzw. wertykalnej

 1. montaż do sufitu
 • podajemy szerokość od zewnętrznej krawędzi otworu okiennego do krawędzi wewnętrznej otworu okiennego (do zewnętrznej krawędzi ramy okiennej), a do wyniku dodajemy 20 cm.
 • długość mierzymy od sufitu do dolnej szerokości parapetu, a od otrzymanego wyniku odejmujemy 3 cm.
 1. montaż do ściany
 • podajemy szerokość od zewnętrznej krawędzi otworu okiennego do krawędzi wewnętrznej otworu okiennego (do zewnętrznej krawędzi ramy okiennej), a do wyniku dodajemy 20 cm.
 • długość mierzymy od górnej krawędzi kasety w miejscu montażu rolety do dolnej szerokości parapetu, a od otrzymanego wyniku odejmujemy 3 cm.

W przypadku okien dachowych, chcąc zakupić roletę przyszybową, podajemy szerokość między wewnętrznymi krawędziami oraz długość między wewnętrznymi krawędziami ramy okiennej. Jak widać, punktem wyjścia do dokonania pomiarów okna jest wybór rozwiązania, rodzaju rolet, jaki chcemy zamontować na oknach. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skorzystać z porady specjalisty, sprzedawcy w dobrym sklepie z roletami, niż kupić roletę na tzw. oko i stresować się, że roleta nie pasuje ni jak do wielkości okna.


X
Darmowy pomiar