Posted inPorady

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

admin/Posted on /Comments Off
Rolet rzymskie Poznań

JAKI KOLOR ROLET CHRONI PRZED SŁOŃCEM

Słońce to życie. Dni wypełnione słońcem zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu, pomagają w walce z chandrą, złym samopoczuciem. Jednak słońce to również skwar, upał, który latem sprawia, że obsesyjnie wręcz szukamy cienia, wytchnienia. W domu, mieszkaniu pomocne w stworzeniu komfortowych warunków wypoczynku o każdej porze roku będą rolety. Jak dobrać kolor rolet, aby móc skutecznie regulować ilość światła naturalnego w pomieszczeniach? Jakie kolory sprawdzą się w okresie letnich upałów?

Kolor i przepuszczalność światła

Zacznijmy od teorii. Kolor rolety idzie w parze z przepuszczalnością światła. Im ciemniejszy materiał, użyty do produkcji rolet tym ochrona przed promieniowaniem jest wyższa. Ogólnie wiadomo też, że kolory takie jak niebieski, szary brązowy czy czarny przepuszczają około 1/3 światła mniej niż kolory jasne, pastelowe, czy odcienie żółtego. Jasne kolory rozpraszają światło, sprawiając, że pomieszczeniu występuje delikatny półmrok. Czy zatem mając okna na wystawie południowej, musimy ograniczać się tylko do danych kolorów rolet? Czy nie możemy ich dowolnie zestawiać, komponować z kolorem ścian, meblami?

I tak i nie. Do produkcji rolet używa się podobnie jak do produkcji odzieży, różnej gramatury materiałów. Funkcja ochrona przed dużym promieniowaniem i nagrzewaniem się pomieszczeń rolet jest zatem różna. Poza gramaturą, kolorem na walory praktyczne rolet ma też niewątpliwie technologia produkcji. Wyższą ochronę przed przegrzaniem te modele rolet, które uszyto z materiałów dwuwarstwowych, dodatkowo podgumowanych. Blokują one przepływu ciepła od szyby w głąb pomieszczeń.

Jak to zatem z tymi kolorami?

Jeśli zależy nam na chłodnym pomieszczeniu latem, nie ma jak rolety zewnętrzne. Tylko one ochronią szybę przed nagrzewaniem się i tym samym przekazywaniem ciepła do pomieszczeń. Jeśli szukamy rolety wewnętrznej żaden kolor czy to jasny, czy ciemny nie zmniejszy nagrzewania się szyb. W ich przypadku jedynie subtelnie zmniejszymy temperaturę wewnątrz pomieszczeń, poprzez ograniczenie ilości wpadanego światła. Do kuchni, pokoju dziennego, czy salonu lepiej wybrać rolety wewnętrzne:

  • wykonane z grubszego materiału w jasnych kolorach – stłumią one promienie słoneczne, nie zabierając światła dziennego, które w tych pomieszczeniach jest pożądane,
  • zainwestować w rolety podgumowane, które możemy zakupić tym samym w dowolnie wybranym kolorze bądź wzorze.

Jeśli szukamy rolety do sypialni, można rozważyć rolety zaciemniające. Nie można jednak zapominać, że ciemne kolory absorbują ciepło. Przy wystawie południowej okien, jedynym rozwiązaniem, które skutecznie ochroni pomieszczenie przed przegrzaniem, będzie instalacja rolet zewnętrznych, bądź aluminiowych żaluzji wewnętrznych.


X
Call Now ButtonDarmowy pomiar