Posted inPorady

Plisa sama opada – jak sobie z tym poradzić?

admin/Posted on /Comments Off
plisy poznan

Plisa sama opada jak sobie z tym poradzić?

Plisy w oknie to wygoda. W zależności od potrzeb możemy, dzięki dwustronnej regulacji manipulować dostępem światła do wnętrza pomieszczeń, chronić się przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Jednak wszystko dobrze, jak jest dobrze… gorzej, gdy plisa odmawia nam posłuszeństwa. Co zrobić, gdy plisa samoczynnie opada? Czy jest dla niej ratunek, czy pozostaje nam jedynie zakup nowego modelu osłony okiennej?

Dlaczego plisa sama opada?

Przyczyn opadania plisy jest kilka. Najczęściej problemy z opadającą plisą powstają w wyniku błędu w montażu plisy, czasem może to być wada produkcyjna. Nie zawsze zatem najwłaściwsze będzie zgłoszenie sprawy do producenta, niekiedy można spróbować naprawić plisę samodzielnie. Początkiem wszelkich działań jest przyjrzenie się poszczególnym elementom rolety. W poprawnie zamontowanej rolecie materiał jest zwykle tak dociążony, by utrzymywać plisę na odpowiedniej wysokości. Z biegiem czasu pewne elementy mogą się wyrobić (zwłaszcza w tańszych modelach plis). Czasami dochodzi do zerwania się sznurka napinającego plisę. Jego wymiana nie jest zbyt kłopotliwa i przy odrobinie cierpliwości można wykonać ją samemu.

Jedynym ratunkiem dla plisy w tym przypadku jest wymiana linki. Rzadko zdarza się obustronne zerwanie sznurka. Pomaga to w poprawnym założeniu nowej linki poprzez wzorowanie się na stronie działającej bez zarzutu.

Trochę więcej trudu trzeba włożyć w naprawę odkształconego z różnych przyczyn materiału w plisie. Takie odkształcenie może powodować nieodpowiednie układanie się tkaniny i jej samoczynne opadanie. Wtedy do wyboru mamy kilka działań. W najprostszym wariancie wystarczy rozprostować materiał ręcznie, ułożyć go od nowa w plisę i ściągnąć maksymalnie na kilka godzin, by plisa „doszła do siebie”. Jeśli to nie pomoże, nadal plisa będzie się odkształcać i osuwać samoczynnie, można spróbować innej metody. Przed jej ponownym maksymalnym zsunięciem należy zmoczyć materiał i pozostawić do całkowitego wyschnięcia w „stanie złożonym”.

Jeśli i to nie przywróci poprawnego funkcjonowania plisy, pozostaje wymiana materiału. Zwykle do nowego zestawu dołączona jest instrukcja pozwalająca na samodzielną wymianę tkaniny w danym rodzaju plisy.

Czy plisę naprawiać samodzielnie?

Kiedy czujesz, że nie masz cierpliwości, ani czasu na naprawę plisy zgłoś się do miejsca, gdzie zakupiłeś plisę. Zwykle sklepy, jeśli nie oferują usług naprawy i serwisu osłon okiennych to dysponują sprawdzonymi kontaktami do fachowców w tej dziedzinie.


X
Call Now ButtonDarmowy pomiar