Posted inPorady

Żaluzje drewniane 50mm czy 25 mm?

admin/Posted on /Comments Off
żaluzje drewniane Poznań

Żaluzje drewniane to sposób na eleganckie i jednocześnie nowoczesne wykończenie okna. Będą idealnie współgrać z wnętrzem urządzonym w nowoczesnym stylu, czy też domu z pali. Na rynku mamy dwa standardy szerokości żaluzji drewnianych 25 mm oraz 50 mm. Oczywiście występują też szersze i pośrednie szerokości żaluzji, ale te dwa wspomniane cieszą się największym zainteresowaniem. Zobaczmy, w których wnętrzach sprawdzą się żaluzje 25 mm, a kiedy lepiej postawić na żaluzje 50 mm?

Żaluzje drewniane różna szerokość – różny montaż

Żaluzje 25 mm to najczęstszy wybór w przypadku montażu żaluzji na skrzydłach okiennych. Są one delikatne, eleganckie a przy tym nadają lekkości pomieszczeniom. Montaż wąskich żaluzji drewnianych na skrzydle okiennym sprawia, że bez przeszkód można okno otwierać/ zamykać – bez konieczności zmian ułożenia żaluzji. Montaż na ramie okiennej można przeprowadzić w różnych wariantach i w każdym żaluzje 25 mm z drewna będą się pięknie reprezentować. Mowa tu o:

  • montażu w świetle szyby,
  • montażu na ramie okna z wierceniem,
  • montażu bezinwazyjnym na ramie bez wiercenia.

A co z żaluzjami drewnianymi 50 cm? Ten typ żaluzji montowany na skrzydłach okiennych byłby zupełnie niepraktyczny – dlatego nie stosuje się ich w tym sposobie montażu. Po pierwsze -utrudniałyby, a wręcz uniemożliwiałyby one manipulowanie klamką celem otworzenia/ zamknięcia okna. Ba, otwarcie okna z tak szerokimi żaluzjami byłoby zblokowane na dobre. Po drugie – żaluzje drewniane 50 mm na ramie wyglądałyby nieestetycznie. Cały mechanizm żaluzji wraz z mechanizmem zwijającym to aż 7 cm szerokości. Zamontowane tak szerokie żaluzje na ramie prezentowałby się, powiedzmy to sobie wprost – brzydko. Nie mówiąc już o tym, że o żadnej aranżacji parapetu w przypadku 50-tek nie może być mowy.

Żaluzje drewniane 50 mm idealne do montażu podsufitowego

Żaluzje drewniane 50 mm sprawdzą się w przypadku montażu nad wnęką okienną. Wyglądają one w tym przypadku nie tylko estetycznie, ale również sprawiają, że okna wydają się większe. Warunkiem jest dokładne wymierzenie długości żaluzji względem wnęki okiennej. Chodzi o to by przy zwiniętych roletach, nadal można było otwierać okno, czy też drzwi balkonowe. Są dwie szkoły, które pozwalają sprawdzić, czy dana szerokość żaluzji po zamontowaniu zmieści się we wnęce. W pierwszym przypadku obliczamy 15% z wysokości wnęki, w drugim przypadku do 10% wysokości wnęki dodajemy 9 cm. W ten sposób otrzymujemy minimalną wysokość, która umożliwi korzystanie z okna, balkonu przy zwiniętej żaluzji drewnianej większych rozmiarów.

Czy żaluzje drewniane 25 mm sprawdzą się we wnękach?

Żaluzje drewniane 25 mm to wybór uniwersalny. Wiele osób odradza montowane do sufitu drobnych żaluzji drewnianych. Ale jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, nie będzie to aranżacyjne faux pas. Biorąc pod uwagę różny charakter żaluzji 25 mm i żaluzji 50 mm przyjęto, że żaluzje drewniane 25 mm najlepiej prezentować się będą przy montażu na ramie, a do montażu podsufitowego lepiej wybrać szersze żaluzje 50 mm. Bardziej chodzi tu o to, aby 50-tek, mimo że fizycznie jest to możliwe, nie montować na ramie okna. Z 25-tką możemy testować wszystkie warianty montażu.


X
Call Now ButtonDarmowy pomiar